Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodský pes

Chdský pes je poměrně nové české národní plemeno a proto se v naší zemi ještě nestihlo moc rozšířit a pro mnoho lidí je neznámé. Z vlastní zkušenosti vím, že si ho lidé často pletou s Německým ovčákem, nejspíš kvůli jejich velmi podobnému zbarvení. Když jdem s naším Ájou na procházku, často se stává, že lidi říkají: ,,Je ten vlčák má ale dlouhý chlupy." nebo ,,To bude asi fenka že je tak malá na vlčáka." Jednou jsem s nim šla nakoupit, vyšla prodavačka ven a řekla: ,, Tohle bude asi taky ňáká pouliční směs že je tak chlupatej žejo?" Tak jsem jí vysvětlila, že náš Ája není žádný voříšek ale pes s papírama. Ještě častěji se to ale stávalo, když byl Ája ještě štěně. Co mě těší je, že se Ája líbí spoustě lidí nejen svým vzhledem ale i chováním. Minulý víkend byly v našem městě psí závody. My jsme nezávodili, jen jsme se byli kouknout s Ájou na hafiky. Když jsme procházeli mezi lidmi, stal se Ája středem pozornosti a navíc po půlhodince kdy Ája seděl vedle jednoho pána se rozhodl, že až přijdou o svého nynějšího pejska, který už je starý tak že si s největší pravděpodobností pořídí právě chďáka.

ObrazekA teď k charkteru tohoto krásného plemene.

Chodští psi jsou velice snadno ovladatelní a učenliví. Zlvádne je i dítě nebo začátečník. Hodí se k různým aktivitám, baví je například agility, dokážou i pást a přes svoje přátelské chování svoji rodinu bezproblému ohlídají.

Jsou dlouhosrstí, ale moc nelínají, i tak byste je měli vyčesávat. Jsou černí se znaky, které mají barvu hnědou až slámovou. Zespodu mívají šedý osac. Zbarvení se ale u jednotlivých hafíků liší, někteří jsou víc a někteří naopak méně tmaví.Oči mají nejčasěji hnědé. Na výšku měří okolo 50cm a váží trochu přes 20 kilo, to se ale taky nedá určit pro všechny psy stejně, někteří jsou drobnější a někteří větší.

----------------------------------------------

Sibiřský husky

Tak haskounka, nebo teda haskounku jsme taky měli, jmenovala se Bětka. Ale o ní více v příspěvku Bětka. Takže plemeno Sibiřský husky pochází jak už název nbapovídá ze Sibiře, je to plemeno tažné. Pořádají se závody, kde psí spřežení táhne člověka na saních, samozřejmě v zimě. V létě se tito psi rádi proběhnou u kola

Obrazek

Každopádně tito psi potřebují pohyb.Když jsou mladí a v dobré kondici, nedělá jim problém uběhnou třeba i 20km. Ale Kuskouni jsou tažní v zimě, ve spřežení. Když tu byly ty závody o kterých jsem psala už u choďáků, tak se našli závodníci co jeli na kolech nebo koloběžkách tak že je huskoun táhl. Tohle psi moc nemusí a i je to vyčerpává.

Teď něco ke vzhledu psů: mají bílošedé zabarvení, někdy i černé. Podle mé zkušenosti hodně línají a potřebují vyčesávat. Oči mají někdy hnědé, modré nebo i dvoubarevné. Mají úzké pacičky ale když šloupnou, tak se jim dole rozutáhnou, což jim pomáhá v chůzi sněhem. Měli by mít 50-60 cm a 15-28 kilo. Rozsah je veliký protože jsou v něm fenky i psi.

Na výcvik jsou haskouni trochu tvrdohlaví, dá hodně práce naučit je nějaký kousek. K dětem jsou hodní ale uchovávají si u svého pána většinou respekt. Jen člověk kterému opravdu věří jim může sáhnout třeba do misky. To ale záleží na jednotlivých psech, nedá se to určit pro všechny.

----------------------------------------------

Labradorský retrívr

Tomuto plemeni psa říkáme většinou labrador. Je velice přátelský, zbožňuje děti. Mám jednu známou která má 2letýho kloučka, který se vozí právě na tomto hafíkovi, leze na něj a jemu to nevadí. Má rád společnost lidí, potěšíte ho když ho pustíte domů a spaní v posteli také neodmítne. Kromě lidské společnosti má rád i psí kamarády. Potřebuje poměrně časté venčení a rád se Obrazekkoupe v rybnících.

Je krátkosrstý a barvu má černou, oči by měl mít tmavé.